Jak se objevil León

Kde se vzal, tu se vzal…

Tak to bych to vzala velmi zjednodušeně a navíc všichni víme, že věci se nedějí jen tak z ničeho nic, že? Hned v úvodu na stránce s mým příběhem píšu, že jsem Leóna poznala na Menorce. Ale asi by stálo za to říct o něm něco víc. Jak vznikl a proč celý projekt stojí na téhle postavě…

Na Menorku jsem se dostala poprvé v roce 2008

Letěla jsem tam na popud jedné kamarádky pracovat na letní sezónu. Byla to celkem náročná práce, ale výborná zkušenost a mimochodem – taky jsem tam zjistila, jaké to je prošlapat střevíce! (vážně jsem si po dvou měsících vyběhala díru v podrážce). Na druhou stranu, v tak krásném prostředí a pořád u moře se ta náročná práce snáší mnohem lépe. I když pro někoho, kdo nemá rád teplo, by to asi nebylo. Člověk se zapotí ještě před tím, než vůbec začne pracovat.

Menorka patří mezi vyhledávané prázdninové destinace hlavně kvůli svým krásným plážím. Je to malý ostrov, má jen kolem 40 km na délku, rozlohu asi 700 km2, takže to má člověk všude blízko a není problém vyrazit v noci například na diskotéku do hlavního města na druhém konci ostrova, než se zrovna člověk nachází. Teď, když o tom přemýšlím ve srovnání s velikostí nebo vzdálenostmi v Buenos Aires, přijde mi to úplně směšné.

Kdybych měla říct, co je pro Menorku typické, jsou to takové malé lodičky, gin, sandále avarky a ještěrky. A už jsme skoro u Leóna. Ale ještě moment. Ono je těch typických věcí o něco víc, ale můj první dojem byl tento a je taky pravda, že kus salámu nebo sladkou ensaimadu bych do obrázků následně zabudovávala hůř, nebo co si budeme vykládat, nějaký salám se mi kreslit moc nechtěl😊

Jo a cože jsou to ty avarky?

Tak to je naprosto typická menorská obuv a nosí si snad úplně všichni! A v jedné takové se schovává León v jedné z osmisměrek, co jsem vytvořila 😉

Během všech letních sezón, které jsem na Menorce strávila, jsem pracovala vždycky v restauracích, ale dost jsem odbivovala všechny lidi, co prodávali ve stáncích na trzích nebo turistických místech ručně vyráběné produkty nebo malované obrázky. A poslední rok jsem právě přemýšlela o tom, že bych mohla prodávat malovaná trička pro děti, a tak jsem začala tvořit návrhy na motivy a obhlížet možnosti realizace tohoto nápadu.

Aby se to ale mohlo dobře prodávat v těch turistických oblastech, přemýšlela jsem hlavně nad motivy spojené vyloženě s Menorkou. Lodičky, jestěrky, racci… ale ta ještěrka byla nejlákavější. Byly takové roztomilé, byly všude a běžně jsem nějakou našla třeba na zdi na balkóně.

Je pravda, že najít ještěrku bylo rozhodně milejší než cestičku plnou mravenců, co lezli pod dvěřmi až na kuchyňskou linku. To byl jediný asi opravdu obtěžující fakt v domku na ostrově – nesmíte nechat na lince nebo v kuchyni ani drobeček,  protože jinak máte zaručenou zábavu na noc, až se vrátíte z práce a budete likvidovat mravence.

A tak jsem nakreslila ještěrku jako potápeče, na loďce, u moře, jak loví ryby… no prostě ještěrku na sto způsobů… Jenže k prodeji triček jsem se vlastně nedostala, protože prázdniny byly u konce, my jsme odjeli z Menorky a další sezóna už se nekonala, protože jsem se svým Argentincem po promoci odjela do Buenos Aires a nastaly mi úplně jiné starosti.

Myšlenka na kreslené oblečení pro děti sice zůstala, ale jen v podobě, že jsem občas něco namalovala a prodala nebo udělala originální dárek pro své blízké. Jen jsem samozřejmě vůbec nemalovala tu ještěrku… ta odpočívala v Čechách ve skříni a vrátila jsem se k ní až po deseti letech! Muselo to samozřejmě počkat, než se ze mně stala ilustrátorka, že? 😊

Po svém návratu z Argentiny jsem návrhy ješterky vylovila a začala oživovat do svého španělského projektu. Ale jak ji pojmenovat? Holčičí ještěrka to nebude, to mi bylo jasné a začala jsem teda hledat nějaké klučičí jméno… Hodně jsem přemýšlela třeba nad Sebastianem, Sebas, nebo Ricardo, Ricky, ale pořád to nebylo to pravé… a tak jsem se rozhodla, že se nechám inspirovat svým Argentincem, tedy jeho jménem a to je Leandro.

A od Leandra jsem došla k Leónovi. Protože mně se na tom jménu moc líbí to, že León je zároveň španělský výraz pro lva. A vlastně to máme i v rodině, moje neteř je lvice – Leona, takže je celkem logické, že další „přírůstek“ do rodiny bude malý lev – Leónek, León😊

Miluji nefalšovanou dětskou radost, kreativitu a schopnost učit se prostřednictvím her. Jem ilustrátorka a španělština je mi druhým jazykem a srdeční záležitostí. Své lásky jsem spojila dohromady a učím španělštinu pomocí hravých obrázků. Můj příbeh si můžete přečíst tady.